Choroby sercowo-naczyniowe
Choroby sercowo-naczyniowe dotyczą jak sama nazwa wskazuje serca oraz naczyń krwionośnych to między innymi: nadciśnienie tętnicze, zawał serca, udar mózgu, niewydolność serca czy choroby naczyń obwodowych.
Schorzenia mogą być wrodzone lub nabyte, ale bez względu na to powinny być leczone i kontrolowane u lekarza specjalisty (najczęściej kardiologa).
Aby zapobiegać chorobom bezwzględnie powinno się dbać o swoje zdrowie: nie palić tytoniu, pamiętać i wdrażać zdrowe nawyki żywieniowe, uprawiać sport – minimum trzydzieści minut codziennie, dbać o wskaźnik BMI, czyli wartość masy ciała w stosunku do wzrostu jak również profilaktycznie badać ciśnienie tętnicze, cholesterol oraz glukozę.
To tylko kilka najważniejszych rzeczy, o których każdy może pamiętać i zadbać sam, aby uniknąć choroby.
To, co powinno być równie oczywiste to zgłaszanie lekarzowi każdej sytuacji, która budzi wątpliwości o prawidłowej pracy serca czy naczyń krwionośnych.
Zdarza się, że schorzenie nie daje o sobie „znać” od razu na początku jego wystąpienia lub nawet, jeśli daje w pierwszej kolejności próbujemy się leczyć lekami bez recepty, suplementami diety lub w najlepszym przypadku domowymi miksturami, a trzeba pamiętać, że im dłuższy proces zgłoszenia się do specjalisty tym najczęściej dłuższe i trudniejsze leczenie.
Zabiegi i operacje układu sercowo-naczyniowego są bardzo poważne i ryzykowne, w związku z tym warto mieć na uwadze swoje zdrowie i bezpieczeństwo.
W miarę możliwości warto pamiętać więc o tych najważniejszych wskazówkach i stosować je zanim pojawi się choroba.