Co śledzi Holter?

Co śledzi Holter?

EKG metodą Holtera polega na podłączeniu do klatki piersiowej kilku elektrod, które połączone są aparatem rejestrującym na taśmie magnetycznej zapis EKG przez dobę lub dwie (lub jeszcze dłużej, w zależności od zalecenia lekarza kierującego na badanie). Aparat rejestuje aktywność serca podczas wszystkich czynności: w spoczynku, we śnie i podczas wysiłku.

Co pozwala wykryć ten rodzaj badania EKG? Ewentualne niedokrwienie lub zaburzenie rytmu serca, co zarejestrowane jest przez cały czas podłączenia. Dlaczego obserwacja trwa tak długo? Po to by skontrolować pracę serca nie tylko podczas jednej czynności, ale także, by sprawdzić jak szybko tętno wraca do normy po wysiłku.

Takie badanie zalecają najczęściej kardiolodzy lub kardiochirurdzy, chociaż zdarza się również, że i lekarz pierwszego kontaktu lub internista je zleca. Dopiero, kiedy ma wyniki i ewentualne podejrzenia o schorzeniu kieruje pacjenta do specjalisty.

Badanie nie jest w żaden sposób inwazyjne ani bolesne, a plusem na pewno jest to, że jest precyzyjne i nie wymaga hospitalizacji. W związku z tym, że choroby układu sercowo-naczyniowego są niebezpieczne dla życia człowieka, szczególnie te nieleczone, każdy powinien dbać nie tylko o regularne badania, ale również o to, na co ma największy wpływ, czyli zbilansowaną dietę, ruch a przede wszystkim ograniczenie lub wyeliminowanie tego, co bezpośrednio może wpłynąć na stan zdrowia, między innymi używki takie jak alkohol, który rozrzedza krew, tytoń, który doprowadza do pogorszenia wydolności żył a w konsekwencji do zakrzepicy.