Ideały piękna w starożytnej Grecji

Ideały piękna w starożytnej Grecji

To, jak wyglądał ideał piękna w starożytnej Grecji, możemy wyczytać z licznych dzieł sztuki, pochodzących z tego okresu. Rzeźby powstałe w tamtej epoce, charakteryzują się harmonią i umiarem.

Sylwetki posiadają idealne proporcje, które sprawiały, że postaci były naturalnie piękne, wręcz doskonałe. Do takiej doskonałości dążyli właśnie starożytni Grecy.

Ciało miało być szczupłe, ale jednocześnie wysportowane i ładnie umięśnione. Takie właśnie sylwetki możemy odnaleźć w pochodzących z tamtego okresu rzeźbach, na przykład rzeźbie Dyskobola, autorstwa Myrona.

Dyskobol, obrazujący sportowca podczas wykonywania rzutu dyskiem, wspaniale obrazuje perfekcyjnie i proporcjonalnie zbudowane ciało, a także grę mięśni i dynamikę ruchu postaci. Starożytni Grecy dążyli do osiągnięcia idealnie pięknego ciała, nie tylko poprzez dbałość o kondycję fizyczna, ale także poprzez stosowanie rozmaitych zabiegów upiększających.

To właśnie w starożytnej Grecji po raz pierwszy pojawił się taki zawód, jak kosmetolog. Z języka greckiego pochodzi też wyraz „kosmetyk”, od greckiego kosmetikos – ozdabiać.