Jaki sprzęt potrzebny jest do wykonywania pracy w zakładzie poligraficznym?
Drukarnia – lub inaczej zakład poligraficzny – to miejsce, w którym wytwarzane są różnorodne wyroby poligraficzne. Będą to na przykład gazety, czasopisma, ale także książki, bilety, zaproszenia czy kalendarze. Prócz tego, zakłady poligraficzne mogą również zajmować się różnego rodzaju czynnościami introligatorskimi takie jak między innymi oprawa czy bindowanie. Ale do tego wszystkiego potrzeba przecież odpowiednich maszyn – te zresztą wynaleziono już setki lat temu i wraz z rozwojem techniki stawały się one coraz bardziej zaawansowane. Dziś maszyny drukujące stanowią podstawowy element wyposażenia każdego przedsiębiorstwa poligraficznego jako urządzenie, na którym opiera się w zasadzie cała działalność zakładu. Nic więc dziwnego, że bardzo jest ważny, aby postawić na odpowiednią maszynę, która spełni wszystkie nasze oczekiwania oraz potrzeby. Nie każdy jednak wie, w jaki sposób wybrać taką maszynę – na rynku znajdziemy bowiem wiele przeróżnych ofert i propozycji, a same urządzenia będą różnić się między sobą w wielu aspektach. Głównie dlatego warto jest wiedzieć, czym charakteryzuje się dobra maszyna drukarska, ale też na co powinniśmy zwrócić uwagę oraz jakie sprzęty wykorzystuje się tak w zasadzie w większości zakładów. Wśród najważniejszych cech, jakie powinna posiadać dobra maszyna drukarska, warto wymienić:
- wytrzymałość,
- wydajność,
- dobra jakość druku,
- prostota obsługi,
- szybkość działania,
- opcje dodatkowe.
Jak więc widzimy, uwagę należy zwrócić na wiele przeróżnych aspektów, jeśli chcemy, aby nasza maszyna drukarska spisywała się bez zarzutu. Jedna rzecz, która nie została tutaj wspomniana to koszty związane z eksploatacją danej maszyny – chodzi tutaj głównie o to, jakie są koszty tak zwanych materiałów eksploatacyjnych. Czym są te materiały? Są one potrzebne do korzystania z danego urządzenia, dlatego też ich koszty odgrywają bardzo dużą rolę.
W jaki sposób wybrać maszyną drukarską?
Wiedząc już, na co zwrócić uwagę, nasze zadanie jest nieco ułatwione. Trzeba jednak przy tym jeszcze pamiętać o tym, że maszyny mogą różnić się między sobą także budową czy sposobem składania czcionek. Mamy więc na przykład podział na maszyny płaskie i rotacyjne, jak i na maszyny arkuszowe oraz zwojowe/rolowe. Do tego należy jeszcze dodać technikę druku – tutaj tych opcji jest naprawdę dużo i warto wspomnieć o takich metodach jak:
- druk cyfrowy,
- sitodruk,
- offset,
- światłodruk.
Zanim więc zdecydujemy się na daną maszynę, musimy koniecznie określić, czego tak właściwie szukamy i do czego dany sprzęt będzie najczęściej wykorzystywany. Tylko wtedy będziemy mieli pewność, że wybrana przez maszyna drukująca spełni nasze oczekiwania oraz potrzeby.
Przy tak dużym wyborze maszyn, w wielu przypadkach o ostatecznej decyzji zadecydują jednak pewne detale oraz indywidualne upodobania – niektórzy wolą na przykład zaoszczędzić na materiałach eksploatacyjnych, inni z kolei postawią przede wszystkim na takie maszyny, które mogą pochwalić się dobrą prędkością druku.